Connect with us

Gündem

Eksik Temaslı Bildirimine Ağır Ceza Verilecek!

Avatar

Published

on

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliği’ne yeni genelge gönderdi. Genelge’de esas alınan konu, Koronavirüs tanısı konulan kişilerin temaslı oldukları kişilerin eksik bildirilmesi. Vaka sayısının artmasına neden olduğu tespit edilen konulardan biri olan bu durumun önünee geçmek amacıyla önlem almak isteyen İçişleri Bakanlığı, İl Valilikleri tarafına yeni genelgeyi iletti. Bu doğrultuda bir çok kişiye ağır cezalar gelecek.

Hapis ve Para Cezası!
Temaslı olduğu tespit edilen buna rağmen temaslı kişiler arasında bazı isimleri söylemeyenler Türk Ceza Kanununun 206’ ncı maddesi kapsamında üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılabilecek. Açıklama şu şekilde yer alıyor.

“Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca karar alınarak bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 206’ncı maddesi ‘bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacağı’ hükmü kapsamında gerekli işlem tesis edilecek.

Vali/kaymakamlarca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek, gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 206’ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.”

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir